Historia mebli zabytkowych to historia zmian ich formy i funkcji, kształtowanych według obowiązujących stylów i gustów. Pojęcie piękna, podobnie jak style i mody, zmienia się nieustannie.

Styl Art-deco

Styl art deco nazywany także „stylem lat 30-tych”, kształtował się już przed wybuchem I wojny światowej, a jego rozkwit rozpoczął się w latach dwudziestych. Jest pierwszym stylem, który podbił cały świat. Zgeometryzowane art deco zrodziło się z przesytu formą secesji, którą charakteryzował brak dyscypliny przestrzennej.

W epoce powojennego postępu gospodarczego i społecznego, czeladnicy poszukiwali nowej estetyki bardziej odpowiadającej ówczesnym czasom. Założeniem stylu art deco była uniwersalność oraz funkcjonalność. Styl ten buduje ład i porządek w oparciu o geometryczne kształty takie jak koło, kwadrat czy romb. W stylu tym wykorzystywano najwyższej klasy drewno egzotyczne, którego szlachetny rysunek na powierzchni mebla podkreśla politura.

Do dziś art deco zadziwia futurystyczną wręcz świeżością form, idealnie wpasowując się w nowoczesne wnętrza.

08.jpg
09.jpg
10.jpg
11.jpg

Styl Biedermeier

Styl Biedermeier narodził się w Austrii i Niemczech, w dwóch pierwszych dekadach XIX wieku. Meble w tym stylu charakteryzują się prostotą i oszczędnością, zaskakując swoim współczesnym wyglądem. Proste sylwetki i powierzchnie wykańczane były fornirami orzechowymi, klonowymi, czereśniowymi, brzozowymi, jesionowymi oraz gruszowymi. Dla uzyskania efektu kontrastowego do jasnych powierzchni dodawano hebanowe kolumny i pilastry.

W latach 1815-1830 biedermeier występuje w najczystszej formie, kiedy to stolarze musieli dostosować się do uszczuplonych przez wojnę możliwości finansowych klientów, a także ograniczonej przestrzeni. Po roku 1830 czeladnicy stolarscy, doskonalący swoje umiejętności i poszukujący inspiracji w innych krajach, zmieniają sytuację wprowadzając w życie zdobytą wiedzę. Jeszcze prawie przez dwa dziesięciolecia wyraźnie widać we wzornictwie europejskim, elementy biedermeieru. Jednak po roku 1848 znikają całkowicie, aby na nowo pojawić się na przełomie XIX i XX wieku, będąc inspiracją dla współczesnych projektantów tzw. późny biedermeier.

12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg

Styl Ludwik Filip

Styl Ludwik Filip powstał w latach 1830-1848, w czasach panowania Ludwika Filipa, kiedy to nastała złota epoka wielkiej burżuazji. Styl ten bazował na bogatości ornamentów oraz eksponowaniu dekoracyjnych walorów usłojenie drewna, podkreślanych przez politurę.

Ze względu na rozwój przemysłu meblarskiego, tworzono długie serie niemal identycznych mebli, ze szkodą dla zdobnictwa. Ornamenty czy formy mebli stają się powtarzalne, bazując na stylizowanych motywach roślinnych, esowatych konsolkach czy ślimacznicach.

Meble w stylu Ludwika Filipa wykonywane były z drewna mahoniowego, hebanowego, palisandrowego lub drzewa różanego. Charakteryzowały się wygiętymi, esowatymi nogami oraz narożami z licznymi ozdobami, gzymsami i abstrakcyjnymi ornamentami.

05.jpg
06.jpg
07.jpg

Styl eklektyczny

Styl eklektyczny wyróżniał się twórczym czerpaniem z dawnych form, takich jak biedermeier i Ludwik Filip. Rozwijał się w latach 1850-1910r. głównie w Niemczech, także na ziemiach polskich zagarniętych przez Prusy.

Meble eklektyczne charakteryzują się obfitą ornamentacją przestrzenną, widoczną szczególnie w meblach z nadstawką, jak biurka czy kredensy, gdzie widoczna jest bardzo bogata snycerka. Stosowane są najróżniejsze elementy toczone jak nogi, kolumny oraz sterczyny w zwieńczeniach, (bardzo charakterystyczne dla tego stylu) jak także listwy, rozbudowane wieńce oraz nakładki.

Meble eklektyczne na ogół wykonywano z rodzimych gatunków drewna. Na ziemiach polskich był to przede wszystkim dąb, niekiedy także buk lub olcha (łatwo dostępne, a ponadto cenione ze względu na łatwość barwienia na dowolny kolor). Mniej kosztowne meble eklektyczne miały konstrukcję sosnową pokrywaną fornirem – przeważnie dębowym.

Opisując styl eklektyczny nie można zapomnieć o mosiężnych okuciach, które stanowiły znaczącą ozdobę mebla, utrzymując bogatą półplastyczną dekorację, opartą na stylizowanych motywach zwierzęcych lub roślinnych.

01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg